Podnikanie so sebou prináša viacero povinností a náležitosti, ktoré musíte splniť a dodržiavať. Pravdepodobne by vás nenapadlo, že keď kúpite nejaký tovar alebo službu od platiteľa DPH, za ktorú riadne zaplatíte, tak vám potenciálne hrozí, že DPH budete musieť odviezť ešte raz. Preto je dôležité pozrieť sa ešte predtým, ak ste platiteľom dane, či bankový účet, na ktorý sa chystáte uhradiť platbu, tak či ho má váš obchodný partner registrovaný na Finančnej správe.

Kto a dokedy musí nahlásiť bankový účet Finančnej správe?

Aj túto problematiku rieši zákon o DPH. Platitelia DPH sú povinní oznámiť predmetné účty bezodkladne odo dňa, ako sa stanú platiteľom DPH alebo odo dňa, kedy si takýto bankový účet zriadia.

Získajte bezplatný prístup do aplikácie hneď teraz

Registrujte sa a vyskúšajte si našu aplikáciu bez toho, aby ste zadávali platobné údaje z karty.
Sila hesla

Rovnako platcovia DPH majú povinnosť hlásiť zmeny účtov, ak dôjde napríklad k zrušeniu účtu, ktorý slúži k DPH alebo k vytvoreniu nového účtu. Vo všeobecnosti platí, že účet musíte nahlásiť ešte predtým, ako ho začnete používať na podnikanie v rámci DPH. Túto povinnosť majú všetci podnikatelia, ktorí sú v SR registrovaní podľa § 4, § 4b a § 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH.

Toto oznámenie môžete urobiť online a to na webe finančnej správy prostredníctvom cesty Správa daní > Daň z pridanej hodnoty > Oznámenie o účtoch používaných na podnikanie.

Zaujal vás náš článok? Ostaňme v kontakte!

Odoberajte náš newsletter, aby vám neušli žiadne dôležité informácie...

Ako zistiť, či môj obchodný partner má registrované číslo bankového účtu?

Zoznam platiteľov DPH spolu s číslami bankových účtov si môžete pozrieť prostredníctvom stránky Finančnej správy. Po jej otvorení stačí zadať do vyhľadávača IČ DPH a vyhľadať vášho obchodného partnera. Následne uvidíte, či má registrované číslo bankového účtu alebo nemá.

vyhladanie cisla uctu platcu DPH
Zdroj: Fakturujonline.sk / Finančná správa

Predtým, ako uhradíte faktúru platcovi DPH (a vy ste rovnakom platcom DPH), tak by ste si mali skontrolovať, či má váš obchodný partner registrované svoje číslo bankového účtu na finančnej správe. Dôvodom je, že od 1.1.2022 je v platnosti legislatíva, že ak uhradíte dodávateľovi peniaze za tovar alebo službu na číslo účtu, ktoré nemá registrované, a zároveň neodvedie daň, budete za odvedenie DPH ručiť vy, hoci ste odberateľom.

V súvislosti s touto témou, nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, komu a kedy vzniká daňová povinnosť pri dodaní služby či tovaru.

Upozorňujeme, že informácie vyššie majú len informatívny charakter a autor článku nezodpovedá za ich úplnosť a presnosť.

Zdielať: